2011-02-02 / Sports

Ortloff, Cox lead Oelrichs to fifth win of the season


(above) Crow Creek won the 18th annual Dakota Oyate Challenge title Saturday night beating Flandreau Indian 82-33, the team included Jolanna Sazue, Evaline Arrow, Sienna Flute, Maria Cruz, Ashley Hall, Tracy HeCrow, Danielle Johnson, Shanese Pease, Michaela Swanson, Tori His Law, Megan Howe and Rea Colombe with coaches Barry Thompson, Gina Drapeau and Shavonne Stepp; photo courtesy of Hott Shotts of Gillette, Wyo. (above) Crow Creek won the 18th annual Dakota Oyate Challenge title Saturday night beating Flandreau Indian 82-33, the team included Jolanna Sazue, Evaline Arrow, Sienna Flute, Maria Cruz, Ashley Hall, Tracy HeCrow, Danielle Johnson, Shanese Pease, Michaela Swanson, Tori His Law, Megan Howe and Rea Colombe with coaches Barry Thompson, Gina Drapeau and Shavonne Stepp; photo courtesy of Hott Shotts of Gillette, Wyo. OELRICHS-Amanda Ortloff and seventh grader Allison Cox blew open a close game in the third quarter against Bison Friday night as the Lady Tigers voutscored Bison 25-17 as Ortloff hit 10 points and Cox put in 11 as Oelrichs went onto to a 55-39 victory for their fifth win of the season against four losses.

Ortloff finished with 24 points, four steals, four assists and three rebounds while Cox finished with 17 points and 15 rebounds.

Saturday, Oelrichs lost 43-30 to Dupree on the road to even up their record at 5-5, second in the district.

Thursday, February 3
St. Thomas More at Red Cloud
Bennett County at Pine Ridge
Little Wound at Hay Springs
Chamberlain at Todd County
Takini at Faith




Friday, Feb. 4
Oelrichs at St. Francis
Little Wound at McLaughlin
Crow Creek at Cheyenne Eagle Butte
Tiospa Zina at Summit
Marty at Tripp Delmont Armour




Saturday, Feb. 5
Pine Ridge at Crow Creek
Red Cloud at Chadron
Todd County at Mobridge-Pollock
McLaughlin at Herreid-Selby Area
Flandreau Indian at Tiospa Zina
Lower Brule at Highmore
Oelrichs at Marty






Monday, Feb. 7
Red Cloud at Hill City
Pine Ridge at St. Francis
Todd County at Crow Creek
Winner at Cheyenne Eagle Butte
Timber Lake at McLaughlin
Crazy Horse at Tiospaye Topa
Waubay at Tiospa Zina
Oldham Ramona Rutland at Flandreau
Indian








Tuesday, Feb. 8
Little Wound at Bennett County
Crazy Horse at RC Christian
Gregory at White River


Scores from the past week

Cheyenne Eagle Butte 62-30 Stanley
County
Little Wound 77-47 St. Francis
Pine Ridge 64-42 Custer
Wall 64-43 Red Cloud
St. Thomas More 60-27 Bennett County
Bennett County 47-32 White River
Sully Buttes 70-33 White River
Pine Ridge 66-53 Todd County
Hoven 45-24 Wakpala
Todd County 59-45 Red Cloud
Oelrichs 50-20 Minatare, Neb.
Dupree 43-30 Oelrichs
Dakota Oyate Challenge in Huron
Crow Creek 82-33 Flandreau Indian
Omaha Nation 64-36 Takini
Tiospaye Topa 38-32 Marty
Flandreau Indian 70-62 Takini
Crow Creek 65-37 Omaha Nation
Tiospa Zina 72-23 Tiospaye Topa
Crazy Horse 56-32 Marty
Crow Creek 67-20 Crazy Horse
Flandreau Indian 57-54 Tiospa Zina
Takini 47-46 Tiospaye Topa
Omaha Nation 77-37 Marty























Return to top

Click here for print edition
2011-02-02 digital edition
4p1.jpg
4p2.jpg
4p3.jpg
4p4.jpg


Oglala Sioux Tribe














  Newspaper and Education Contest Award Winner



Click for Pine Ridge, South Dakota Forecast

Click for Rosebud, South Dakota Forecast